Locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje, din caramida, vechi din anii '70. Apartamentul meu e la etajul 3, iar la etajul 4, chiar de-asupra apartamentului meu este infiintat un laborator de tehnica dentara de inainte de a ma muta eu. Laboratorul este chiar de-asupra dormitorului nostru, unde incercam sa ne odihnim in fiecare noapte. Doamna tehnician tendar are in laborator, la etajul 4, diferite compresoare, motoare, sisteme racordate la apa si gaz, etc. Laboratorul NU este izolat fonic, asta fiind evident prin faptul ca se aude tot ce face ea acolo. Mai mult, doamna lasa noaptea peste noapte un echipament in functiune si merge la culcare. Vibratiile echipamentului se propaga prin pereti si se aude clar la noi, efectiv trezandu-ne din somn. Chiar si vecinii de la etajul doi aud (si nu numai ei) si nici ei nu se pot odihni. Chestia interesanta e faptul ca zgomotul se aude mai tare doar cand esti aproape de pereti, dar daca stai in mijlocul camerei nu e prea sesizabil. Nu mai zic faptul ca ziua cand da drumul la un echipament vibreaza tot blocul. Intrebare: avand in vedere faptul ca doamna tehnician dentar nu si-a izolat fonic laboratorul, chiar daca e intr-un apartament la etajul 4, si nici nu o sa si-l izoleze, cum as putea sa-mi izolez eu dormitorul? Ar trebui sa izolez peretii cat si plafonul? Stie cineva o firma care face izolatii fonice in Sibiu? Multumesc.