Locuiesc la casa . Calcanul , deci toata partea din spate a casei este lipita de cel al casei vecinului . El a construit dupa noi si a lipit si placile de beton de la nivelul unu si doi de casa noastra . Deci nu e perete comun dar sunt una linga alta si fara nici o izolatie fonica. Vecinul meu de 12 ani tot construieste sau lucreaza la casa, sau poate si-a deschis ceva atelier pentru ca tot timpul gaureste cu bormasina si bate in pereti . Sunetul parca se aude de peste tot si nu stiu care ar fi cea mai buna solutie .Am discutat de n-shpe ori cu bine cu rau dar nu se mai termina .Vreau sa va rog sa-mi spune- ti care este cea mai buna solutie in aceasta situatie .Ce pot face sa izolez fonic ca sa pot locui si eu aici? Materiale , solutii ...sau daca puteti oferi consultanta la domiciu, masuratori ..etc M-am gandit si sa dau din nou jos peretii care se lipesc de casa lui si sa-i fac din nou cu o jumate de metru distanta intre noi, dar ar trebui sa-mi stric o parte din casa si sa o fac iar ca sa nu mai zic ce cheltuieli ar fi . Orice solutie o iau in considerare pt ca asa nu se poate locui. Multumesc