Cum se finiseaza pe exterior termopanele noi?

Ma scuzati dar am nevoie de ajutor intr-o mica problema: mi-am schimbat geamurile zilele trecute iar "mesterii" care le-au instalat mi-au lasat casa vraiste! Cand au scos geamurile vechi au rupt peretii de imi venea sa plang iar acum pe exterior este destul de multa spuma vizibila. Intre tamplarie si zid este spuma cam de 2 degete pe toate partile. Nu stiu daca au masurat prost sau asa se face! Acum, problema mea este cum finisez pe exterior pentru ca spuma respectiva am inteles ca se deterioreaza in timp si nu pot astepta pana la primavara. In plus, nu am incredere in mesterii de ocazie! Va multumesc foarte mult!
Buna ziua, In principiu toti montatorii lasa 2-3 cm de gol pe langa rama, care se umple cu spuma. Acest lucru se face pentru nu crea punti si a izola termic (peretele se raceste foarte usor), respectiv pt a nu exista spatii pt aer. Ar fi utile niste poze pt a vedea daca s-a respectat acest principiu sau ati avut parte de montatori neexperimentati (poate fi de vina si slaba rezistenta a peretelui- fatada mea nu avea decat fete, mijlocul fiind gol). Daca puteti ajunge la spuma respectiva taiati pe conturul ramei si apoi umpleti/finisati cu un mortar/glet de exterior si aplicati o tencuiala/vopsea/placi de ceramica sau ce doriti pt exterior. V-am atasat si cateva link-uri cu produse pe care le puteti utiliza (in ordinea operatiilor).
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.