În HoReCa timpul e lux și bani, iar modulele le oferă pe amândouă
Pentru orice hotel aflat în dezvoltare, fiecare zi în care camerele nu sunt disponibile înseamnă pierderi financiare directe. Băile prefabricate sunt răspunsul unei industrii care nu își mai permite întârzieri, improvizații sau calitate neuniformă sau neconformă.

Hoteluri precum Hilton Hotel din Victoria Square, Woking (Regatul Unit al Marii Britanii) au implementat 165 de module de baie, împărțite pe 5 tipologii, tocmai pentru a accelera lucrările și a evita blocajele întâlnite frecvent în șantierele clasice. La NH Collection Milano CityLife din Italia, vorbim de 175 de module de baie, realizate în 6 modele diferite, livrate etapizat și instalate într-un ritm care nu ar fi fost posibil cu metode tradiționale.
Un alt exemplu grăitor este Grow Hotel din Solna, Suedia, unde au fost instalate 176 de module, fiecare adaptat tipologiei camerelor. Aceste proiecte arată că ritmul accelerat de execuție nu este un compromis, ci un nou standard acceptat și dorit de cei care gestionează investiții hoteliere importante.
Calitate constantă, testată înainte de livrare
Spre deosebire de băile construite la fața locului, unde rezultatul poate varia de la o cameră la alta, modulele prefabricate asigură un nivel constant de calitate. Fiecare modul este verificat din fabrică, testat pentru etanșeitate, aliniere, funcționalitate și finisaj.
Această uniformitate este vitală pentru lanțurile hoteliere care vor să mențină aceeași experiență în toate camerele – iar asta se vede în alegerea proiectelor mari, precum Ca’Marcello Hotel din Mestre (Italia), unde au fost produse și livrate 740 de module de baie, în nu mai puțin de 19 modele diferite. Fiecare baie a fost personalizată, dar păstrând aceleași standarde riguroase de execuție și calitate

Personalizare completă, fără haos pe șantier
Un mit frecvent despre modulele prefabricate este că ar limita creativitatea arhitectului. În realitate, aceste soluții oferă un grad ridicat de personalizare, fără să compromită controlul asupra procesului.
În proiecte precum Carlton Hotel - St. Moritz,Hilton Woking, Carlton Hotel - St. Moritz, NH Collection Milano CityLife sau Hotel Hampton by Hilton - Tronchetto, fiecare modul a fost adaptat în funcție de stilul hotelului: tipuri diferite de finisaje ceramice, layout-uri ajustate pentru diferite categorii de camere (standard, premium, suite), echipamente personalizate.
Această flexibilitate este însoțită de un beneficiu major: implementarea nu devine un coșmar logistic, ci un proces clar, cu prototipuri testate și aprobate înainte de lansarea producției în serie.
O alegere sustenabilă, conformă cu viziunea nZEB
Hotelurile moderne caută nu doar eficiență, ci și responsabilitate. Modulele de baie se aliniază cu aceste obiective, contribuind la reducerea deșeurilor, a timpului petrecut pe șantier și a consumului de resurse.
În țări cu standarde stricte privind energia și sustenabilitatea – precum Suedia sau UK – soluțiile modulare au fost deja implementate cu succes în proiecte precum Grow Hotel Solna sau The Madison, Canary Wharf, Londra, cu 487 de module instalate. Aceste alegeri nu sunt întâmplătoare, ci parte dintr-o strategie pe termen lung de a construi mai eficient, mai curat și mai inteligent.

În HoReCa, rafinamentul nu este un moft, este o necesitate
Clienții din domeniul hotelier nu cumpără doar o cameră – ci o experiență, în care baia joacă un rol esențial. În hoteluri de 4 și 5 stele, finisajele, ergonomia și senzația de lux trebuie să fie prezente în fiecare detaliu. Modulele de baie prefabricate oferă exact acest echilibru între estetică rafinată și funcționalitate, livrat rapid și fără compromisuri. De la plăci ceramice premium până la corpuri de iluminat atent alese, fiecare element poate fi personalizat astfel încât să reflecte standardul brandului hotelier – fără întârzieri, fără diferențe de execuție între camere.
Ce ne spun proiectele deja implementate?
Privind aceste hoteluri și alegerile făcute, concluzia este clară: băile modulare sunt o alegere strategică. Iar aici vă redăm doar o parte dintre proiecte, exepriența Sterchele în implementarea de module de baie în hoteluri de lux fiind mult mai amplă.
Hilton Hotel, Victoria Square, Woking (UK) a optat pentru 165 de module în 5 variante diferite – o dovadă că se poate menține diversitatea camerelor fără a sacrifica ritmul sau controlul asupra calității.
NH Collection Milano CityLife (IT) a implementat 175 de module, fiecare finisat conform designului hotelului, dar livrat într-un timp semnificativ mai scurt față de execuția clasică.
La Grow Hotel din Solna (Suedia), cele 176 de module au redus aglomerația de pe șantier, permițând ca alte lucrări să continue în paralel.
Ca’Marcello Hotel, Mestre (IT) a dus conceptul la scară mare: 740 de module, în 19 modele – un volum dificil de gestionat în construcție tradițională, dar fezabil cu soluții modulare.
Fiecare dintre aceste proiecte a ales modulele de baie pentru rapiditate în execuție, calitate constantă, personalizare controlată și eficiență operațională. Sunt hoteluri care au nevoie de rezultate concrete – nu promisiuni – iar ModulBaie livrează exact aceasta.
Referințe? Doar cateva.....
Carlton Hotel, St. Moritz, Elvetia – 45 module
Ilunion Aqua Hotel, Valencia, Spania – 319 module
Balladins Hotel RMH, Gennevilliers, Franta – 82 module
Hotel Internazionale Hilton, Belfast, Irlanda – 201 module
Nh Hotel, Fiera Milano Rho, Italia – 404 module
Clarion Hotel, Malmo, Suedia – 430 module
Comfort, Hotel, Arlanda, Suedia – 513 module
Nuovo Park Hotel, Affi, Italia – 105 module
Schio Itahotel, Schio, Italia – 112 module
Hotel Hampton by Hilton, Tronchetto, Italia – 324 module
Holiday Inn Hotel, Somma Lombardo, Italia – 124 module
Star Hotel Milan, Saronno, Italia – 288 module
Courtyard Hotel Malpensa, Somma Lombardo, Italia – 137 module
Hotel Holiday Inn, Tavagnacco, Italia – 120 module
Diamante Hotel, Collegno, Italia – 97 module
Idea Hotel, Savona, Italia – 96 module
Kilronan Castle Hotel, Co. Roscommon, Irlanda – 63 module
Mai multe proiecte: Sterchele Group - Modul Baie / SG-CB-referenze.pdf
Când ai de construit mult și bine, alegi simplu
Hotelurile care au integrat deja module de baie prefabricate – fie că vorbim de Hilton în UK, NH Collection în Milano sau proiectele din Suedia și Italia – au demonstrat că această soluție funcționează. Au economisit timp, au evitat complicații pe șantier și au obținut un rezultat uniform, de calitate, fără să renunțe la estetică sau la confort.
Dacă ai în plan un proiect hotelier și vrei să știi din timp cum îl poți optimiza – fără să faci rabat la imagine sau la funcționalitate – echipa Ice Elements, prin ModulBaie.ro, îți poate arăta cum funcționează acest tip de soluție, adaptat nevoilor tale.
Poți lua legătura cu ei pentru o discuție deschisă, fără presiune, despre ce se poate face mai simplu, mai clar și mai eficient în proiectul tău.
Contact:
Email: office@modulbaie.ro
Tel: 0744 594 594