Buna seara, am o masina INDESIT WIL85 si orice program aleg baga apa incontinu si in acelasi timp o si evacueaza pompa, raman aprinse intermittent...

Buna seara, am o masina INDESIT WIL85 si orice program aleg baga apa incontinu si in acelasi timp o si evacueaza pompa, raman aprinse intermittent ledurile verzi nr 3 si 4 dar si ledul rosu blocare hublou, ce cod poate fi? Am verificat carbunii la motor sunt OK Stma tuturor Radu M.
Eroarea este F03 si semnifica faptul ca aveti defect senzorul de temperatura. Este intrerupt sau in scurtcircuit.
Multumesc pt promtitudinea raspunsului, se poate verifica cu un aparat de masura ceva?
Da,trebuie sa aiba in jur de 20 Kohmi la temperatura camerei.
buna ziua, revin la problema mea pe care am rezolvat-o partial, adica am luat modulul electronic de la alta masina ( INDESIT WISL 105X ) care are panoul identic cu cea WIL 85 si l-am montat iar la functionarea in gol (fara rufe) a mers foarte bine fara nici o eroare, tot aseara dupa acest test in gol sa incarcat masina cu rufe si surpriza a mers o perioada si dupa aceea sa oprit fara sa se aprinda leduri pe panou. Eu am verificat senzorul de temp ( la temp camerei) si este bun adica am cei 20kohmi, dar acum nu stiu cum trebuie verificat daca este in scurt circuit. Acuma cu acest modul masina de ce functioneaza?( partial in gol) nu ar fi trebuit sa apara aceeasi eroare daca senzorul avea ceva? Oricum voi studia foarte atent si modulu ei original sa vad daca nu cumva buba o fo si aici. Va multumesc anticipat pt sfaturi
Daca se opreste si nu da nici o eroare de obicei problema e de la motor ( carbuni ) . Cum adica s-a oprit,ce facea mai exact in acel moment?
Va multumesc din suflet ca ma ajutati asa prompt cu solutii, deci ce se intampla ( spusele proprietarei) pe programul 8 cu temp setata la 60°C masina baga apa face test ul de pompa adica se invarte putin dupa acre masina invarte de vreo 2 ori si gata nu mai vrea sa faca nimic , nu leduri care sa palpaie doar cel de program aprins, acuma in legatura cu motorul la aceasta masina l-am schimbat acum vreo 3-4 luni in urma ( original sa ars) I-am verificat carbunii si legaturile sunt ok. dar aseara proprietara la rugamintea mea de a testa si alt program sa vedem cum se comporta a selectat prog 5 cu 40°C si masina a mers impecabil cu 2 spalari chiar fara erori, deci ciudat programul asta 8/60°C Tot azi ma voi duce sa pun la loc modulu electronic original pe care l-am curatat si spalat, ( cel cu eroare F03 adica ledurile 3 si 4 aprinse intermtent) l-am analizat foarte atent la lupa chiar sa vad dac gasesc ceva pe el bulit ( tiristor, condesator, rezistenta, diode ceva) nimic umfat sau ars Cu stima si consideratie pt tot ceea ce faceti / va voi tine la current cu rezolvarea problemei daca reusesc
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.