Este doar o întrebare retorică!, adică o întrebare care dă naștere unui comentariu, unui eseu sau la o analiză (de ce nu?) fundamentată științific. Până la prima criză a petrolului din 1971 arabii (adică țările golfului până la izvoarele Tigrului și Eufratului) erau subdezvoltați. Să nu uitați că Moamer El Gadafi (din Libia cea mai săracă) a provocat acea criză și apoi toți arabii au început să acumuleze ,,valută forte" , adică mult doritul dolar american. A venit însă Mr. Nixon ,,Prezident of USA" și a decretat că DOMNUL DOLAR NU MAI ARE ACOPERIRE ÎN AUR!!! Uaiiiii! Ce dezastru !? Trebuie să facem ceva cu fluviul de dolari care se acumula în golf și se devaloriza cu fiecare secundă care se scurgea în clepsidra mânăriilor marilor concerne și bănci ale afaceriștilor ÎNTRONIZAȚI!!!!! Atunci arabii, vorba lui Coșbuc din El Zorab ,,toți din cort" și-au spus că trebuie să facă ceva cu valuta care creștea mai ceva ca Făt Frumos în zilele lui bune. Și au început să investească în construcții!!! Acestea se văd , la o adică, și din cosmos (sau satelit, dacă vreți). Dar aici este o problemă!!! Cred că știți mai bine decât mine că multe dintre construcțiile proiectate la arabi sunt opera, de exemplu a unui cuplu de arhitecți români care i-au proiectat și sediul lui APLE din Silicon Valey. Eu vă întreb: CARE SUNT INVESTIȚIILE ADEVĂRATE ALE ARABILOR? Adică acele investiții în resursa umană a lor? Au ceva arhitecți care să le poată duce mai departe grandomania? Au ceva ,,Engineering" care să îi susțină după ce dolarul va ajunge să fie ZERO (dacă se tot emite monedă fără acoperire acolo se va ajunge!!!!). Vorba cântecului ,,Asta este întrebarea/ Cine, cine e de vină? - Asta este întrebarea/ Fata, soarele sau marea?" adică Piața, Soarele, rămâne la locul lui că te poate bate în cap oriunde ai fi, sau Tembelismul celor care se cred stăpânii lumii? Sunt construcții care țin de mileniul TREI dar mi-e teamă că au ca temelie doar NISIPUL !11 Citiți în Biblie ce se întâmplă când îți faci temelia casei pe nisip!!! Toate cele bune! Al dumneavoastră SG